شب
روز
Bae Suzy

Bae Suzy

۲۰۰۹–۲۰۱۰: شروع کار با میس ای[ویرایش]
او برای مسابقه استعدادیابی به نام اِم‌نِت سوپراستار کی (Mnet Superstar K) شركت كرد و از دور مقدماتی صعود کرد اما در دور نهایی حذف شد. با این حال، او مورد توجه استعدادیاب‌های کمپانی جی‌وای‌پی قرار گرفت و رسماً جزو کارآموزان این کمپانی شد. سوزی پس از کمتر یک سال کارآموزی در این کمپانی نامدار با دیگر کار آموزان به نام‌های فی و جیا هم گروه شد و بعد از آن مین یکی دیگر از کار آموزان کمپانی هم به اعضای آن‌ها پیوست و جمعاً ۴ نفر شدند و گروه میس ای را تشکیل دادند و در سن ۱۵ سالگی به طور رسمی به عنوان خواننده شروع به کار کرد. سوزی در سال ۲۰۱۰ همراه با گروه میس ای توانست موفقیت‌های بزرگی را کسب کند و در همان سال اول فعالیت در عرصه موسیقی، برنده دسانگ «آهنگ سال آسیا» با آهنگ «Bad Girl Good Girl» در مراسم معتبر ماما شدند.

۲۰۱۰–۲۰۱۶: افزایش محبوبیت و شهرت بین‌المللی[ویرایش]
در اکتبر ۲۰۱۰، سوزی مجری ثابت برنامه شبکه ام‌بی‌سی Show! Music Core همراه با اونیو و چوی مینهو عضو گروه شاینی و جی یون عضو گروه تی آرا شد! سوزی مجری مراسم‌های جوایز از جمله جشنواره موسیقی سئول، جشنواره دیسک طلایی و (Mnet 20’s Choice Awards) که جایزه ای تحت عنوان «ستاره جدید داغ سال ۲۰۱۱» را کسب کرد.
سوزی در کنار خوانندگی فعالیت‌های درخشانی را نیز در عرصه بازیگری از خود به جای گذاشته‌است. او در سال ۲۰۱۱ در سریال «رؤیای بلند» به عنوان گو هه می نقش آفرینی کرد.این درام موفق شد ریتینگ بالایی از بینندگان را در کره کسب کند و در کشورهای دیگر نیز محبوب شد. سوزی همچنین موسیقی متنی (اواس‌تی) را برای این سریال با عنوان «Winter Child» منتشر کرد. در مراسم جوایز کی‌بی‌اس، سوزی جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن و همچنین جایزه بهترین زوج را به همراه کیم سو هیون برای این سریال به دست آورد. در همان سال، سوزی به عنوان اعضای اصلی برنامه «جوانان شکست ناپذیر ۲» انتخاب شد. فیلمبرداری قسمت اول آن را در ۱۹ اکتبر آغاز و در ۱۱ نوامبر پخش شد.
سوزی اولین فیلم خود را با «معماری ۱۰۱» در سال ۲۰۱۲ فیلم‌برداری کرد. «معماری ۱۰۱» یکی از ده فیلم تماشایی کره در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۲ بود و ۹ هفته بعد از اکران به بیش از ۴٫۱ میلیون پذیرش رسید که رکورد جدید باکس آفیس برای ملودرام‌های کره ای بود. در همان سال، سوزی پیشنهاد نقش دوم زن در سریال «بزرگ» در کنار گونگ یو و لی مین جونگ را پذیرفت.
او همچنین اولین زن کره ای است که موفق به دریافت جایزه خواننده تازه‌کار، جایزه بازیگر درام تازه‌کار، جایزه بازیگر سینما تازه‌کار شد. در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۲، سوزی برنده جایزه بهترین تازه‌وارد در رده‌های مختلف در مراسم جوایز برنامه‌های سرگرمی کی‌بی‌اس برای برنامه «جوانان شکست ناپذیر ۲» شد.
در سال ۲۰۱۳، او در سریال تاریخی «کتاب خانواده گو» در کنار لی سونگی بازی کرد. او جایزه برترین بازیگر زن را در مراسم جوایز درام ام‌بی‌سی دریافت کرد. همچنین در جوایز بین‌المللی درام سئول، برنده جایزه بازیگر زن برجسته شد. او همچنین به عنوان جوانترین مهمان برنامه «کمپ شفا» حضور یافت.
در ماه مه سال ۲۰۱۴، سوزی در فیلم «صدای یک گل» به عنوان جین چه سان، اولین خواننده زن پانسوری کره ای بازی کرد. این فیلم تلاش یک خواننده را به نمایش می‌گذارد که به دلیل جنسیت وی در دوران چوسان مجاز به خوانندگی نیست. سوزی برای آمادگی خود در این نقش به مدت یک سال پانسوری آموزش دید. در همان سال، سوزی با بازیگر و خواننده تایوانی، شو لو در تک آهنگ «Together In Love» همکاری کرد، که در آلبوم Reality Show، شو لو نمایش داده شد.
در ژانویه سال ۲۰۱۶، سوزی تک آهنگ دیجیتالی با عنوان «رؤیا» را با بکهیون عضو اکسو منتشر کرد. این ترانه در صدر جدول دیجیتالی هفتگی گائون قرار گرفت و برنده جایزه «بهترین همکاری» در جشنواره ماما شد. او سپس در سریال ملودرام عاشقانه «عشق بی‌پروا» با کیم وو بین بازی کرد. این سریال بیش از ۴٫۱ میلیارد بازدید در بزرگترین پلت فرم اشتراک گذاری آنلاین ویدیو در چین داشت. که آن را به پربیننده‌ترین درام کره‌ای در تمام دوران در سایت چین رساند. سوزی دو اواس‌تی برای این درام منتشر کرد، که متن یکی از اواس‌تی‌ها اولین ترانه نوشته شده توسط خود اوست. در سپتامبر سال ۲۰۱۶، مجسمه موم سوزی در موزه مادام تیوس‌اُود هنگ کنگ به نمایش درآمد. او اولین سلبریتی زن کره ای است که مجسمه مومی او در این موزه قرار گرفت.

۲۰۱۷ – در حال حاضر: شروع کننده به عنوان سولوئیست[ویرایش]
در اوایل سال ۲۰۱۷، سوزی اولین آلبوم خود را با عنوان «بله؟ نه؟» منتشر کرد. تک آهنگ پیش نمایش او «تظاهر» در تاریخ ۱۷ ژانویه منتشر شد که موفق به آل کیل شد (رتبه اول در چارت‌های معروف کره). ترک «بله، نه، شاید» یک هفته بعد، در تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۱۷ منتشر شد. در فوریه سال ۲۰۱۷، سوزی با خواننده پارک وون، ترکی با عنوان «Don’t Wait for Your Love» منتشر کرد.سوزی سپس به تلویزیون بازگشت و در درام فانتزی «وقتی تو خواب بودی» در کنار لی جونگ سوک بازی کرد که در سپتامبر ۲۰۱۷ به نمایش درآمد. در ۲۷ دسامبر، پس از اعلام خبر ترک مین از کمپانی جی‌وای‌پی، کمپانی رسماً اعلام کرد که گروه میس ای منحل شده‌است.ولی سوزی قرارداد خود را با کمپانی جی وای پی تمدید کرد.

در اوایل سال ۲۰۱۸، اعلام شد که سوزی اواخر ژانویه کامبک سولو دارد. در ۲۲ ژانویه، سوزی تک‌آهنگ پیش نمایش خود را با عنوان «من عاشق شخص دیگری هستم» منتشر کرد که موفق به آل کیل شد. سوزی دومین آلبوم خود را با عنوان «چهره‌های عشق» در ۲۹ ژانویه با عنوان تک‌آهنگ «تعطیلات» منتشر کرد. در ۱۴ فوریه، سوزی یک موزیک ویدیوی برای تک‌آهنگ «هوشیار» منتشر کرد. در تاریخ ۹ مارس، سوزی چهارمین موزیک ویدیوی خود را برای تک‌آهنگ «نیمه شب» با همکاری پیانیست یروما منتشر کرد.در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۱۹، سوزی با انقضای قرارداد خود، کمپانی جی‌وای‌پی را ترک کرد. وی سپس با آژانس بازیگری منیجمنت سوپ قرارداد امضا کرد. او سپس در سريال اکشن جاسوسی «بی خانمان» بازی کرد، سوزی در اين سريال نقش مأمور NIS را دارد و برای بار دوم با لی سونگی همبازی شد. این سریال با ۲۵ ميليارد وون هزینه به عنوان یکی از پر هزینه‌ترین سریال‌ها کره ای می‌باشد. در اواخر سال ۲۰۱۹، سوزی در فیلم اکشن هیجانی «ریزش خاکستر» به عنوان همسر باردار ها جونگ-وو در کنار ستارگان بزرگی همچون لی بیونگ-هان و ما دونگ سوک ایفای نقش کرد.
در سال ۲۰۲۰، سوزی به همراه نام یونسو در فیلم کوتاه «با قدرت خودت زندگی کن» که براساس رمانی که خودش نوشته شده است، ایفای نقش کرد. این فیلم بخشی از پروژه‌ی برند آرایشی لانکوم بوده‌است. در اکتبر سال ۲۰۲۰ سوزی به همراه نام جو هیوک، کیم سون هو و کانگ هانا در سریال «استارت آپ» به عنوان یک کارآفرین مشتاق ایفای نقش کرد. که آرزو دارد با راه اندازی یک شرکت نوپا، استیو جابز کره ای شود. همچنین این مجموعه در سراسر جهان از نتفلیکس پخش شد.
در سال ۲۰۲۱، سوزی در کنار پارک بوگوم و گونگ یو در فیلم «سرزمین عجایب» ایفای نقش می‌کند.
در ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱ اعلام شد که سوزی قرار است در وب دراما آنا در کنار بازیگرانی چون جونگ اون چه نقش آفرینی کند. فیلمبرداری این سریال در ۲۳ مارس ۲۰۲۲ به پایان رسید و قرار است در نیمه اول سال از کوپانگ کو منتشر شود.

منبع : ویکی پدیا

استارت آپ – Start-Up
تا قسمت 16 (پایانی)

8.1/10
South Korea - 2020
آریا مدیا
شب
روز